Toamna Muzicală Clujeană

Toamna Muzicală Clujeană este cel mai important festival internaţional de muzică clasică din România, după festivalul internaţional bianual „George Enescu”. Prima ediţie a festivalului a avut loc în 1965 şi, cu o mică excepţie (un an de întrerupere), festivalul şi-a păstrat ritmicitatea anuală de-a lungul întregii sale istorii.

În mod tradiţional, oferta muzicală a festivalului este eclectică atât cronologic, cât şi componistic şi interpretativ. În cadrul festivalului au loc concerte simfonice, vocal-simfonice, precum şi recitaluri camerale şi solistice acoperind întreaga istorie a muzicii clasice, de la primele partituri până la compoziţii contemporane. Acest festival a susţinut dintotdeauna diversitatea culturală şi dialogul intercultural, dar şi debutul artistic: pe lângă nume consacrate în lumea muzicală naţională şi internaţională, festivalul creează şi spaţii de promovare a tinerilor muzicieni valoroşi, aflaţi la început de carieră. În egală măsură, festivalul s-a orientat, în ultimii ani, şi către evenimente care ies din sfera muzicii culte, incluzând aici concerte de jazz, muzică tradiţională, muzică de film, abordări de tip fusion sau world music.

O enumerare a invitaţilor ediţiilor precedente ar fi mult prea lungă, însă festivalul şi-a păstrat întotdeauna un standard artistic înalt, prin prestaţia unor dirijori ca Valeri Gergiev, André Previn, Anatole Fistoulari, Roberto Benzi, Maurice Handford, János Ferencsik, Michi Inoue, Edvard Civjel, Yehudi Menuhin, Adrian Sunshine, Alexis Hauser, Laurent Petitgirard, Antonin Ciolan, Emil Simon, Mircea Cristescu, Erich Bergel, Horia Andreescu, Cristian Mandeal, Nicolae Moldoveanu, Camil Marinescu, Zeev Dorman, Sascha Goetzel, Stefan Geiger, Mark Mast, a unor solişti ca Jean-Pierre Rampal, Aldo Ciccolini, Lazar Berman, James Kreger, Monique Haas, Ştefan Ruha, Maria Fotino, Valentin Gheorghiu, Lory Wallfisch, Michel Bourdoncle, Harald Enghiurliu, Andrei Agoston, Dan Grigore, Mihaela Martin, Marin Cazacu, Daniel Kientzy, Silvia Marcovici, Liana Şerbescu, Freddy Kempf, David Grimal, Simon Trpčeski, Michael Barenboim, Sivan Silver, Gil Garburg, Daniel Goiţi, Liviu Prunaru, Emilia Petrescu, Georgeta Stoleriu, Liliana, Nichiteanu, Edith Simon, Martha Kessler, Ionel Pantea, Ruxandra Donose, Brigitta Kele, Adela Zaharia.

Ediţia de anul acesta va avea lor între 14-28 octombrie.